Zaznacz stronę

Poszukiwania odpowiedniego materaca nie należą do najłatwiejszych. Wszystko przez szeroki asortyment, który potrafi przytłoczyć. Przed zakupem warto przyjrzeć się bliżej ich głównym cechom, aby ułatwić sobie wybór. Zdecydowanie, do najpopularniejszych na rynku należą modele piankowe. Co więc sprawia, że są tak rozchwytywane?

Charakterystyka materacy piankowych

Swoją popularność zawdzięczają niezwykłej różnorodności – zbudowane są z pianek termoelastycznych, lateksowych czy wysokoelastycznych. Materace piankowe zapewniają szeroki wybór kombinacji, twardości i rodzajów. Niezależnie od modelu charakteryzują się elastycznością, która wpływa na prawidłowe rozłożenie ciężaru ciała podczas snu. Kolejną cechą jest lekkość – nieoceniona w transporcie, przy przeprowadzce czy przewracaniu materaca na drugą stronę. Sen na materacu piankowym różni się od odpoczynku na materacu sprężynowym, dlatego przed wyborem warto przetestować oba rodzaje.

Materace piankowe – jakie wyróżniamy rodzaje?

Jak wcześniej było wspominane zastosowana wewnątrz pianka dzieli się na kilka rodzajów. Piankę termoelastyczną, czyli produkt, który reaguje na indywidualny nacisk oraz temperaturę ciała. Dzięki temu jest w stanie odpowiednio dopasować się do anatomicznych krzywizn naszego ciała. Innym rodzajem jest pianka lateksowa. Najczęściej łączy ona naturalne mleczko kauczukowe z syntetycznym lateksem. W ten sposób wpływa nie tylko na delikatne utwardzenie podłoża, ale także nadaje mu właściwości antyalergicznych. Najczęściej jednak spotkać się można z pianką wysokoelastyczną. Stanowi ona bazę dla każdego materaca, gdyż zapewnia odpowiednią stabilność, trwałość, odporność na odkształcenia oraz sprężystość produktu. Warto pamiętać, że każdy model posiada różne kombinacje pianek, przez co każdy z nich odznacza się innym rodzajem twardości. Dlatego warto wybierać je zgodnie z osobistymi preferencjami, a także wagą i stanem zdrowia.

Jak dbać o materace piankowe?

Materace piankowe powinny być codziennie wietrzone. Oznacza to, że rano warto poczekać chwilę, zanim pościeli się łóżko, gdyż umożliwi to wyparowanie zgromadzonej przez noc wilgoci. Innym sposobem na dbanie o czystość jest odkurzanie wkładu oraz pranie pokrowca. Dzięki temu pozbędziesz się na kurzu oraz roztoczy z produktu. Innym sposobem są maty ochronne lub materace nawierzchniowe. Są one w stanie wpłynąć na  twardość, a także zapobiec zabrudzeniu czyli zwiększyć higieniczność wypoczynku. Nie czekaj i już dziś zadbaj o swój sen!

Materace piankowe zdecydowanie zasługują na swoją popularność. Ilość pianek i ich właściwości sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie! Jednak pamiętajmy, że pod uwagę należy również wziąć odpowiednią twardość oraz schorzenia kręgosłupa.