Zaznacz stronę

Spokojny sen to podstawa dobrego samopoczucia i zdrowia fizycznego. Uporczywe objawy alergii pojawiające się podczas odpoczynku mogą skutecznie utrudniać zaśnięcie czy zebranie sił na nadchodzący dzień. Materace antyalergiczne tworzone są tak, aby zapewnić alergikom całe godziny niezakłócanego niczym odpoczynku. Co sprawia, że ich materiały nie uczulają i w jaki sposób wybrać model dla siebie?

Czym wyróżnia się materac antyalergiczny?

Tworząc materac antyalergiczny, zwraca się uwagę na potrzeby osób cierpiących na alergie wziewne. Jednym z najsilniejszych alergenów są drobnoustroje takie jak grzyby, pleśń i roztocza, a właściwie odchody pozostawiane przez te maleńkie istoty. Żeby zapobiegać ich rozprzestrzenianiu się, materace antyalergiczne zaprojektowane są tak, aby w żadnej ich warstwie nie dopuścić do pojawienia się sprzyjających warunków do ich rozwoju. Mowa przede wszystkim o odpowiedniej wentylacji, dzięki której zapobiega się gromadzeniu ciepła oraz odprowadza wilgoć z materaca.

Projektując produkty przeznaczone dla alergików, nie można zapomnieć o alergiach skórnych i kontaktowych. Ich objawy pojawiają się na skórze po bezpośrednim kontakcie z alergenem. Z tego powodu pokrowiec antyalergiczny na materac powinien zostać dokładnie przebadany pod kątem uczulających włókien. Bezpieczne produkty opatrzone są certyfikatem Oeko-Tex, który dopuszcza je do użycia dla osób cierpiących na zaawansowane choroby skóry takie jak łuszczyca, atopowe zapalenie skóry, czy egzema. Pokrowiec na łóżko antyalergiczne zawsze projektowany jest tak, aby można było go zdjąć i wyprać w pralce, pozbywając się codziennych zabrudzeń i drobnoustrojów.

Materac antyalergiczny to przede wszystkim produkt, który spełnia najwyższe standardy higieny. Czasem można spotkać się z twierdzeniem, że do tej kategorii materacy zalicza się wyłącznie modele piankowe, jednak jest to błąd. Materace sprężynowe wykonane z wysokiej jakości materiałów również doskonale przepuszczają powietrze, zapewniając tym samym świetną wentylację i odprowadzanie zebranej wilgoci.

Na co zwrócić uwagę kupując materac antyalergiczny?

Hipoalergiczne właściwości materaca w głównej mierze zależą od materiałów, które wykorzystano do jego stworzenia. Najważniejsze jest to, aby były one przewiewne i zapewniały dostęp powietrza do wszystkich warstw materaca. W modelach piankowych często zauważyć można specjalne nacięcia dodatkowo wspierające wentylację.

Najpopularniejsze hipoalergiczne pianki spotykane w materacach to wysokoelastyczna HR i termoelastyczna Visco. Mają one kilka cech wspólnych, choć pod pewnym kątem znacznie się od siebie różnią. Wysokoelastyczna pianka HR ceniona jest za swoją elastyczność punktową, szeroki zakres twardości, oraz trwałość. Termoelastyczna pianka Visco każdorazowo dostosowuje się do kształtu ciała pod wpływem jego ciepła, dzięki czemu nie tylko zapewnia wygodę, ale i niweluje wszelkie punkty nacisku. Obie pianki są całkowicie bezpieczne dla alergików, ponieważ doskonale przepuszczają powietrze, uniemożliwiając rozwój drobnoustrojów wewnątrz materaca.

Inną, zwykle nieco droższą propozycją często wybieraną przez alergików jest lateks. Materace antyalergiczne tworzy się w całości z ciętych bloków tego materiału lub uzupełnia wygodną warstwą wierzchnią dającą podparcie dla kręgosłupa. Lateks dzięki małym kanalikom wentylacyjnym świetnie odprowadza wilgoć i przepuszcza powietrze. Choć jest to dość twardy materiał, jego sprężystość sprawia, że to dobra propozycja dla osób zmagających się z bólami pleców.

Mówiąc o bolących plecach, warto wspomnieć o macie kokosowej, która tworzona jest z naturalnych łupin kokosa. Gdy doda się ją do konstrukcji materaca, jego wierzchnia warstwa staje się twardsza, dając dobre podparcie dla zmęczonych pleców. Ten naturalny materiał przepuszcza powietrze i nie gromadzi wilgoci, przez co często staje się dodatkiem do ortopedycznych modeli materacy zalecanych dla alergików.

Jakie są wady i zalety materacy antyalergicznych?

Jako największą wadę materacy tworzonych z hipoalergicznych materiałów zazwyczaj podaje się ich cenę oraz konieczność częstszej wymiany. Ponieważ od takich modeli oczekuje się po prostu więcej – materiały sprawdzane są pod kątem wentylacji i odprowadzania wilgoci, a włókna oznaczane są certyfikatem bezpieczeństwa Oeko-Tex – nic dziwnego, że ich cena jest wyższa, niż modeli, przed którymi nie stawia się takich wymagań. Materac antyalergiczny powinien być częściej wymieniany ze względów higienicznych. Wraz z upływem czasu każdy materiał stopniowo będzie tracił swoje właściwości, a objawy alergii przeszkadzające w nocnym odpoczynku są w stanie skutecznie utrudnić życie każdemu alergikowi.

Materace antyalergiczne mają oczywiście także wiele zalet, których ilość znacznie przewyższa liczbę wad.

  • Hipoalergiczne materiały i odpowiednia wentylacja w sypialni to spokojny sen osób cierpiących na alergie wziewne, kontaktowe, czy skórne.
  • Materac antyalergiczny nadaje się dla osoby w każdym wieku, w tym dla noworodków już od pierwszego dnia życia.
  • Używanie tego typu produktów jest w pełni bezpieczne również dla osób z zaawansowanymi chorobami skórnymi: kontakt z certyfikowanymi materiałami nie wywoła, ani nie nasili żadnych objawów.
  • Wybierając materac antyalergiczny, nie trzeba rezygnować z wygody, odpowiedniego podparcia kręgosłupa, nowoczesnych materiałów i nowych technologii.
  • Materace antyalergiczne są nie tylko bezpieczne, ale i komfortowe, bo kto nie ceni sobie higieny w sypialni?

Materac antyalergiczny – przykładowe ceny

Zwykle mówi się, że hipoalergiczne modele materacy są drogie, jednak tak naprawdę bardzo wiele zależy od innych parametrów takich jak materiały czy rozmiar. Cena podstawowych modeli wykonanych z bloku pianki czy prostych propozycji sprężynowych nie musi być wysoka tylko ze względu na posiadany certyfikat bezpieczeństwa.

Materac antyalergiczny dla dziecka, szczególnie gdy mowa o modelach dla niemowląt, nie kosztuje zbyt wiele ze względu na swój mały rozmiar. W ofercie marki Hilding znaleźć można materac antyalergiczny 120×60 Dobranocka wykonany w całości z pianki Flexifoam i zamknięty w wodoodpornym pokrowcu za jedynie 200 zł. Model ten, tak samo jak wszystkie materace dziecięce, posiada pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka. Bardziej zaawansowane propozycje wzbogacane są o matę kokosową, podwyższane boki dla bezpieczeństwa, czy profilowane pianki o innym składzie.

Materac antyalergiczny 90×200 to jeden z najczęściej poszukiwanych rozmiarów do łóżek jednoosobowych. Podstawowy model sprężynowy uzupełniony pianką Flexifoam kupić można już za lekko ponad 500 zł. Mowa o materacu Hilding Step, który przez swoją twardość sprawdzi się w sypialni osób zmagających się z bólem kręgosłupa czy tych o większej wadze. Bardziej zaawansowane modele takie jak Hilding Flamenco, w którym znaleźć można technologię Multipocket, czyli mniejsze i liczniejsze sprężyny zamknięte w materiałowych kieszeniach, do tego dwie strony twardości – jedna wykończona profilowanym lateksem, druga zaś wysokoelastyczną pianką HR, to wydatek sięgający prawie 1350 zł.

Jednoosobowy materac antyalergiczny 90×200 może być także modelem wykonanym w całości z pianki. Hilding Rock&Roll, w którym w tym celu wykorzystano wysokoelastyczną piankę HR o dwóch różnych stopniach twardości, kosztuje nieco ponad 1000 zł. Jeśli spojrzeć natomiast na propozycję takie jak nowy model Boogie z blatem lateksu oraz pianką FloFom, cena roście do ponad 2300 zł. Podobne kwoty zapłacić trzeba za modele hybrydowe, które łączą w sobie stabilność sprężyn z elastycznością pianki.

Materac antyalergiczny 140×200 to standardowy wybór do niewielkich łóżek dwuosobowych. Rozmiar mógłby w tym przypadku wskazywać na wysoką cenę, jednak tego rozmiaru materace kupić można już za około 1000 zł. Przykładem może być Hilding Zorba – klasyczny dwustronny model sprężynowy o średniej twardości. Materace sprężynowe Multipocket, które ze względu na większą ilość małych sprężyn wewnątrz, a tym samym dokładniejszą elastyczność punktową polecane są dla par śpiących razem, zakupić można za niecałe 2000 zł tak jak w przypadku modelu Flamenco. Piankowy materac antyalergiczny 140×200 zależnie od materiału i zastosowanych technologii kosztować będzie od lekko ponad 1600 zł do nawet 3500 zł.

Pokrowiec do materaca antyalergicznego – czy jest ważny?

Pokrowiec antyalergiczny na materac skutecznie chroni go przed większością codziennych zabrudzeń. Jego jakość oraz higiena może istotnie wpłynąć na trwałość samego materaca. Regularne odkurzanie oraz pranie pokrowca w temperaturze sięgającej co najmniej 40 stopni Celsjusza skutecznie zabija wszystkie zebrane na nim drobnoustroje i jednocześnie szybko odświeża miejsce snu. Higiena materacy hipoalergicznych ma ogromny wpływ na ich bezpieczeństwo, dlatego nie należy lekceważyć takich zaleceń, jednocześnie ryzykując własnym zdrowiem. Pokrowiec na łóżko antyalergiczne to ta część materaca, która jako jedyna ma przecież bezpośredni kontakt ze skórą.

Higienę pokrowca na materac często wspiera się przez technologie takie jak dodawanie do składu dzianiny włókien srebra czy przyczepianie do niej mikrokapsułek, które pod wpływem nacisku ciała stopniowo pękają, uwalniając tak zwane „pozytywne” bakterie. Stanowią one skuteczną barierą ochronną przed szkodliwymi drobnoustrojami. Tego rodzaju rozwiązania również obecne są w ofercie marki Hilding – mikrokapsułki z probiotykiem znaleźć można w popularnym pokrowcu Velvet.

Pokrowiec antyalergiczny na materac poza swoją funkcją ochronną spełnia jeszcze jedną istotną rolę. Jego przewiewne materiały zapewniają dostęp powietrza do wszystkich części materaca, co wspierane jest przez rozwiązania takie jak wszywanie elastycznych taśm 3D dających jeszcze lepszą wentylację i sprawniejsze odprowadzanie wilgoci.

Jak dbać o materac antyalergiczny, aby służył przez długie lata?

Za trwałość i długi czas użytkowania materacy antyalergicznych odpowiada jakość użytych do ich produkcji materiałów, renomowany producent, okres gwarancyjny, oraz oczywiście zachowanie odpowiedniej higieny. Pokrowiec należy regularnie prać i odkurzać, a jeśli używa się do tego celu domowego odkurzacza, warto zadbać o to, aby jego końcówka była czysta. Nieobojętna jest także higiena pościeli – powinna być ona często zmieniana i prana, aby to w niej nie rozwijały się drobnoustroje takie jak roztocza. Dla alergików poleca się pościel hipoalergiczną wypełnioną silikonowym granulatem, który w porównaniu do naturalnego pierza nie wywołuje żadnych przykrych objawów alergicznych.

Materace antyalergiczne to modele dopracowywane pod kątem odprowadzania wilgoci. Żeby nie przyczynić się do utraty tych właściwości, warto uważać na wszelkie płyny, które przypadkiem mogłyby zostać wylane na materac. Częstym błędem jest spanie z mokrymi włosami tuż po kąpieli – ich wilgoć może wsiąkać w głębokie warstwy materaca i stworzyć warunki sprzyjające rozwoji bakterii, pleśni, czy grzybów.

Dbając o wentylację materaca, warto zostawiać go bez nakrycia. Pościel, koce, czy narzuty, mogą ograniczać dostęp powietrza. Materac antyalergiczny zawsze powinien być ustawiony na stelażu – takie ułożenie zapewni mu odpowiedni przepływ powietrza również od dołu, podczas gdy położenie na podłodze istotnie ograniczyni jego możliwości wentylacji.

Opracowane przez zdrowykregoslup.pl