Zaznacz stronę

Materac jak i łóżko są niezmiernie ważne w całym procesie regeneracyjnego snu po męczącym dniu, mało kto zdaje sobie z tego sprawę, że materac jest również skupiskiem dl roztocza, bakterii a nawet czasami drobnych insektów, które dostają się do naszych domów przez otwarte okna szczególnie w lecie. Kultura snu wymaga odpowiedniej higieny i pielęgnacji materaca. W poniższym artykule dowiecie się jak czyścić, dezynfekować i dbać o materac, aby cieszył nas przez długie lata swoją świeżością i elastycznością.

Dlaczego dezynfekcja materaca jest tak ważna?

Nie znamy chyba osoby, która nie ceni komfortu snu w świeżej pościeli, na przyjemnym, delikatnie otulającym materacu – w końcu to prawdziwa idylla! Jednak żeby zawsze tak czuć się bezpiecznie, komfortowo musimy zadbać o czystość naszego materaca.

Wiemy, że utrzymanie materaca w pełnej czystości przez lata nie jest proste, ale warto pamiętać, że comiesięczna dezynfekcja sprawi, że regularnie pozbędziemy się z łóżka szkodliwego roztocza i wirusów, które lubią się utrzymywać na miękkich i ciepłych tkaninach. Brud, kurz czy wilgoć mogą być źródłem licznych chorób i dręczących alergii, a z pewnością nikt z nas nie chciałby cały czas żyć i pracować z ciągle zatkanym nosem. Dezynfekcja materaca jest bardzo istotna i powinna być regularna, pozwoli to nam cieszyć się zdrowiem i jednocześnie utrzymać nasz materac do spania w dobrej kondycji.

Dezynfekcja a czyszczenie materaca – jakie są różnice?

Czyszczenie materaca możemy zasadniczo robić nawet co tydzień i jest to wysoce wskazane, aby np. przy weekendowych porządkach przyglądnąć się na bieżąco, czy nie pojawiły się plamy i zabrudzenia np. z jedzenia czy płynów ustrojowych. Czyszczenie materaca możemy wykonać domowymi sposobami na oczyszczenie materaca – czyszczenie na sucho to bardzo prosta metoda, która pozwoli nam utrzymać regularną czystość na pierwszej powłoce materaca z którą mamy bezpośrednio styczność. Możemy również użyć standardowych produktów domowych typu soda oczyszczona albo cytryna, aby oczyścić materac z lekkich plam.

Dezynfekcja materaca będzie bardziej złożona, na rynku istnieje już wiele środków piorących specjalnie dedykowanych materacom. Takie środki odkażające mogą być wykorzystane w myjkach parowych oraz odplamiaczach enzymatycznych. Dezynfekcja materaca jednak będzie bardziej dokładna niż samo czyszczenie, szczególnie to na sucho. W trakcie dezynfekcji mamy możliwość dotrzeć do trudno dostępnych miejsc i warstw materaca, gdzie skupi się najwięcej roztocza.

Dezynfekcja materaca w domu – jakie są domowe sposoby na dezynfekcję?

Najbardziej znane domowe sposoby na dezynfekcję materaca to przede wszystkim wykorzystanie sody oczyszczonej i olejku, to bardzo prosty i tani sposób na dezynfekcję materaca z bieżących zabrudzeń i zalegającego roztocza.

Udowodniono, że soda oczyści materac nawet z trudniejszych plam a olejek herbaciany ma właściwości odkażające, zatem alergie i wirusy nie będą już nam straszne. Kolejną metodą na dezynfekcję materaca w domu może być użycie roztworu z cytryny i sody oczyszczonej, wystarczy kilka kropel, aby odtłuścić zabrudzone miejsca.

Oczywiście bardzo ważne jest, aby wcześniej taki materac przewietrzyć np. na balkonie, aby nabrał puszystości i żeby materiał, powłoka stały się bardziej świeże w dotyku. Z uwagi na nasze zdrowie powinniśmy bardzo często odkurzać materac. Pozbędziemy się, dzięki temu trudno dostępnych zabrudzeń i będziemy mieć pewność, że śpimy w higienicznym otoczeniu.

Jak dezynfekować i czyścić materac w zależności od jego rodzaju?

Prawidłowa dezynfekcja materaca nie jest trudna, możemy ją wykonać samodzielnie również w domu, o ile nie mamy na powłoce materaca poważnych, trudnych zabrudzeń do oczyszczenia. Jeśli jednak nie radzimy sobie z dużym rozmiarem materaca lub nie mamy warunków do wyczyszczenia i przewietrzenia materaca możemy zlecić taką usługę specjalistom.

Dezynfekcję materaca zacznijmy od solidnego, dokładnego odkurzenia materaca. Ważne, aby przed rozpoczęciem odkurzania wyczyścić porządnie szczotkę odkurzacza. Jeśli o tym zapomnimy to prawdopodobnie zamiast wyczyścić materac pobrudzimy go jeszcze bardziej i dodamy mu roztocza. Specjalny pokrowiec, który ma powłokę antyalergiczną na materac powinniśmy ściągnąć i wyprać w temperaturze 60 stopni Celsjusza, to idealna temperatura, która zabija roztocze i usuwa wszelkie brudy powstałe w wyniku użytkowania codziennego materaca. Bardzo ważne jest, abyśmy przy wyborze odpowiedniego materaca do spania zwrócili uwagę na to, czy powłoka na materacu łatwo się zdejmuje, bowiem tę czynność będziemy powtarzać regularnie. Powłoka antyalergiczna jest dostępna np. w materacach Hilding Rumba, gdzie elastyczny pokrowiec Velur posiada warstwę dodatkowej pianki termoelastycznej, dopasowującej się do naszej wagi.

Materace piankowe powinniśmy przede wszystkim często wietrzyć, często powinien mieć zapewniony zapewniony przepływ powietrza. Jeśli wyjeżdżamy na wakacje czy delegację, można postawić materac nawet pod ścianą aby miał dopływ powietrza z obu stron. Czyszczenie materaca sprężynowego przebiega dokładnie tak samo jak czyszczenie materaca piankowego.

Co może utrudnić czyszczenie i dezynfekcję materaca?

Czyszczenie i dezynfekcję materaca mogą utrudnić przede wszystkim trudne plamy takie jak plamy z krwi czy moczu. Mimo to, możemy walczyć z tymi planami od razu nawet naturalnymi środkami odkażającymi materac – mowa tu o roztworach typu pasta z soli i wody – jest to dobry środek na plamy z krwi, nie tylko odświeży poplamione miejsce, ale jeszcze je mocno zdezynfekuje przed bakteriami zalegającymi w starej, skażonej krwi.

Materace pocketowe, takie jak np. Hilding Cha Cha mają wewnątrz przestrzeń, w której dość łatwo osadza się kurz i roztocze. W przypadku materaców kieszeniowych warto jednak zastosować odkażanie materaca za pomocą myjki parowej aniżeli domowych sposobów. Warto wiedzieć, że w wysokiej temperaturze powyżej 100 °C giną wszelkie mikroby, roztocze i skutecznie pozbywamy się ich na dłuższy czas. Zaletą czyszczenia materaców piankowych myjką parową jest to, że materac bardzo szybko odparowuje, wysycha i jest gotowy do dalszego użytku.

Jak wygląda dezynfekcja materaców sprężynowych oraz materaców lateksowych? W tych rodzajach materacy występuje znacznie większa przestrzeń między warstwami pianek, dzięki temu roztocze, kurz oraz wirusy nie gromadzą się w tak dużej ilości. Materace te mają specjalną powłokę antybakteryjną, dzięki temu są przewiewne i nie wymagają trudności przy dokładnej dezynfekcji.

Jeśli śpimy na materacu powinniśmy już od pierwszego dnia zadbać o jego czystość i higienę, dzięki temu będziemy mogli cieszyć się jego trwałością i elastycznością przez lata – warto uważać także jakie środki piorące do materaca dobieramy, aby nie zniszczyć jego delikatnej powłoki na której śpimy, uszkodzenie warstw materaca będzie nas wiele kosztować i dodatkowo negatywnie wpłynie na komfort naszego snu. Materiał w gruncie rzeczy, pomimo swoich gabarytów jest bardzo delikatnym przedmiotem i należy obchodzić się z nim z dużą starannością o szczegóły. Regularne czyszczenie i dokładna dezynfekcja materaca sprawią, że nie będziemy się musieli obawiać ani bezsennych nocy, ani rozsiewających się prątków kurzu i roztocza.

Co warto dezynfekować poza materacem?

Oczywiście nie na samym materacu śpimy, dlatego bardzo ważne jest, abyśmy zadbali także o otoczenie wokół, czyli regularna zmiana pościeli, pranie prześcieradła, odkurzanie wszystkich zakamarków pod i obok łóżka powinny nam wejść w cotygodniowy nawyk i przyzwyczajenie.

Oczywiście oprócz samej dezynfekcji powinniśmy także często wietrzyć naszą sypialnię – bardzo ważny jest stały dopływ powietrza, zazwyczaj w miejscach, gdzie jest nam za ciepło albo za zimno nie będziemy w stanie zasnąć, bo będziemy cały czas koncentrować się na swoich odczuciach temperatury. Dlatego nie warto sobie fundować takich zastrzyków adrenaliny przed snem i powinniśmy zadbać o odpowiednią temperaturę.

Specjaliści radzą także, aby w zimie często wietrzyć wszystkie akcesoria z którymi śpimy, czyli kołdry, poduszki, prześcieradła – w ujemnych temperaturach szybko pozbywamy się drobnoustrojów. Warto stosować tę metodę, szczególnie jeśli jesteśmy alergikami i wciąż mamy problem z katarem, a nawet najdrobniejsze pyłki kurzu nas uczulają.

Z sypialni powinniśmy usunąć także wszystkie „łapacze kurzu i brudu” – obrazy, zegary, sztuczne kwiaty, wszędzie tam, gdzie z łatwością przykleja się kurz możemy poczuć się dyskomfortowo i nie będzie nam łatwo zasnąć. Warto również ograniczyć kontakt naszych zwierząt z naszym łóżkiem, bowiem zwierzęta mogą przenosić wirusy, a dodatkowo lubią znosić do łóżka nie tylko swoje zabawki i gryzaki.

Opracowane przez zdrowykregoslup.pl