Zaznacz stronę

Poszukujesz idealnego materaca. W ofercie najlepszych producentów znajdują się materace zawierające piankę lateksową – dowiedz się, dla kogo będzie to najlepszy wybór!

Dlaczego wykorzystuje się lateks w materacach?

Naturalny lateks jest wyjątkowym materiałem – posiada właściwości hipoalergiczne, jest bardzo wytrzymały, amortyzuje wstrząsy, a na dodatek jest to materiał odnawialny. Zgodnie ze słownikową definicją jest to roztwór kauczuku naturalnego, pozyskanego z roślin kauczukodajnych. Kolejnym krokiem w produkcji lateksu jest przetwarzanie soku mlecznego, stabilizowanie go i zagęszczanie. Lateks może być być również wytwarzany w warunkach laboratoryjnych, wówczas mówimy o lateksie syntetycznym.

Produkt tych wszystkich procesów – zarówno lateks naturalny, jak i syntetyczny – wykorzystywany jest w bardzo wielu i bardzo różnych branżach. Przykładowo jest składnikiem zarówno prezerwatyw i rękawiczek lateksowych, jak i piłek kauczukowych, opon czy uszczelek.

Niezwykłe właściwości lateksu są również interesujące dla producentów mebli. Pianka lateksowa, wytwarzana na jego bazie, jest świetnym materiałem, gwarantującym sprężystość i elastyczność materacy.

Materace lateksowe – rodzaje i charakterystyka

Pianka lateksowa – oczywiście oprócz samego lateksu – zawiera naturalne mleczko kauczukowe. Im go jest więcej, tym lepiej, ponieważ ten składnik zapewnia materacowi świetną sprężystość przy zachowaniu bardzo dobrej odporności na wszelkiego rodzaju zniekształcenia. Warto także zaznaczyć, że tak jak lateks, tak i mleczko kauczukowe posiada właściwości antygrzybiczne i antybakteryjne. Ich połączenie w piankę lateksową jest więc idealną odpowiedzią na problemy alergików.

Lateksowy materac ma strukturę płyt perforowanych, pełnych drobnych otworów. To dodatkowo wspomaga antyalergiczny charakter pianki, ponieważ powietrze swobodnie może docierać do ciała śpiącego użytkownika. Co ciekawe, właściwa cyrkulacja powietrza pozytywnie wpływa także na krążenie krwi!

Spośród wielu materacy lateksowych – tak jak materacy piankowych – można wyróżnić kolejne typy. Jest to zależne od rodzaju wypełnienia materaca, ponieważ producenci mieszają pianki lateksowe z innymi piankami lub ze sprężynami. Wszystko to, aby uzyskać jeszcze lepsze podparcie sylwetki użytkownika i zagwarantować mu doskonały komfort snu.

W ofercie Hilding znajduje się kilkanaście różnych materacy, które zawierają piankę lateksową, niekoniecznie jako główny, ale i jako dodatkowy materiał wypełnienia.

Materace lateksowe w całości wykonane z lateksu

Lateks oraz mleczko kauczukowe mają właściwości, które sprawiają, że są idealnymi materiałami na wypełnienia materaca. Pianka lateksowa jest sprężysta, elastyczna, a przy tym bardzo trwała i odporna na zniekształcenia. Równocześnie jest to materiał zapewniający niesamowitą higienę snu, dzięki swojej przewiewności oraz właściwościom hipoalergicznym i antygrzybicznym.

Przykładem materaca stricte lateksowego – w pełni wypełnionego jedynie pianką lateksową – jest Hilding Melody. Wkład to 18-centymetrowy blat lateksowy, profilowany w siedem stref twardości. W ten sposób uzyskane zostaje doskonałe podparcie, które ma szczególne znaczenie dla osób z chorym kręgosłupem oraz dla seniorów. Materac jest elastyczny i sprężysty, bez problemu wyśpią się na nim dwie osoby, nawet w przypadku par o dużej różnicy wagowej. Wysoka gęstość lateksu oznacza, że materac jest stosunkowo twardy, dlatego sprawdzi się także w przypadku osób o podwyższonej wadze (nawet do 140 kg!).

Jeśli chcesz poczuć na własnej skórze (i własnym kręgosłupie!) jakość pianki lateksowej bez potrzeby wymiany całego materaca, dobrym pomysłem jest zakup materaca lateksowego nawierzchniowego. W ofercie Hilding znajdziesz np. materac Blues. Tego typu podłoże można nałożyć zarówno na stary materac, jak i np. na kanapę – i natychmiast uzyskać wyższą jakość snu.

Materace lateksowo-piankowe

Lateks można wykorzystywać także jako jedną z kilku warstw wypełnienia – przykładem jest materac lateksowo-piankowy, gdzie oprócz pianki lateksowej znajdują się także inne. Ze względu na bardzo zaawansowane właściwości lateksu, najczęściej producenci wybierają równie nowoczesne pianki: termo- lub wysokoelastyczną.

Główną zaletą zarówno pianki wysoko-, jak i termoelastycznej jest fakt, że świetnie dopasowują się do kształtu ciała. Robią to w inny sposób – pianka wysokoelastyczna jest bardzo sprężysta i reaguje na każdy, nawet najlżejszy, nacisk – dając całej sylwetce (a zwłaszcza kręgosłupowi) doskonałe podparcie Natomiast pianka termoelastyczna mięknie pod wpływem temperatury, tworząc „odcisk”. W ten sposób powstaje mnóstwo drobnych punktów podparcia, które podtrzymują dokładnie sylwetkę, a materac delikatnie otacza całe ciało.

Dzięki połączeniu różnych typów pianek, materac uzyskuje nowe funkcje, które są właściwe dla każdej z osobna. Kluczem staje się dopasowanie grubości i układu różnych warstw wypełnienia.

W materacu Hilding Latino zastosowano właśnie zarówno piankę lateksową, jak i wysokoelastyczną Velvet Touch. W efekcie wkład jest sztywny, lecz też bardzo sprężysty – dzięki temu użytkownik otrzymuje unikatowe wrażenie „unoszenia się” na materacu, bez efektu zapadania się. Ponadto Latino jest też bardzo trwały – pozwala na regularne użytkowanie przez długie lata.

Materace lateksowo-sprężynowe

Kolejnym przykładem świetnego pomysłu na wzmocnienie i uzupełnienie właściwości lateksu innymi materiałami jest materac lateksowo-sprężynowy. W tego typu materacach stosuje się najnowocześniejsze rodzaje sprężyn, najczęściej w formie kieszeniowej. Oznacza to, że sprężynki są umieszczone w pojedynczych (lecz połączonych ze sobą) kieszeniach z flizeliny i mogą pracować każda osobno – a tym samym każda z nich wytwarza punkt podparcia. Zjawisko to nazywamy elastycznością punktową. Jest ona tym wyższa, im więcej sprężyn znajduje się we wkładzie.

Połączenie właściwości materaca sprężynowego z pianką lateksową nie tylko daje zupełnie inne poczucie komfortu i wygody dla użytkownika. Przede wszystkim materace sprężynowe same w sobie nie posiadają właściwości hipoalergicznych – tym samym lateks uzupełnia ten niedobór.

Firma Hilding łączy sprężyny z lateksem w kilku swoich sztandarowych materacach. Przykładowo materac Hilding Zorba zawiera sprężyny typu multipocket oraz warstwy pianki lateksowej i wysokoelastycznej. Podobnie skonstruowane są materace Orginal i Flamenco, jednak w tym przypadku po jednej stronie materaca umieszczona jest pianka lateksowa, a po drugiej wysokoelastyczna; przewracając materac łatwo możesz zmieniać wrażenia w czasie wypoczynku, jednak niezmiennie uzyskując wysoką jakość snu.

Kto powinien wybrać materace lateksowe?

Generalnie materace lateksowe są dobrą opcją dla każdego, ponieważ są bardzo wygodne i dają świetne wsparcie całej sylwetce użytkownika. Niemniej jednak niektórzy szczególnie docenią zalety tego typu podłoża!

Materace zawierające lateks – zarówno wypełnione w pełni pianką lateksową, jak i te z jedną lub kilkoma warstwami z tego materiału – są świetnym wyborem dla osób zmagających się z alergiami. Lateks w materacach przybiera formę płyt perforowanych, które posiadają bardzo dużo drobnych otworów. Struktura ta zapewnia idealną cyrkulację powietrza – bez problemu dociera ono do ciała śpiącej osoby, równocześnie odprowadzając zbierającą się wilgoć. Wędrujące przez cały czas powietrze nie pozwala na zasiedlanie się w materacu roztoczy i drobnoustrojów, zbieraniu się kurzu. Ponadto lateks (oraz mleczko kauczukowe) posiada właściwości hipoalergiczne i antygrzybiczne. W efekcie użytkownik otrzymuje niezwykle wysoką higienę snu.

Ze względu na wspomniane właściwości, warto postawić na materac lateksowy do łóżeczka małego dziecka. Maluchy są przecież szczególnie wrażliwe na wszelkiego rodzaju roztocza i drobnoustroje czy zbierający się kurz! Zakup materacyka Hilding Kołysanka z warstwą kokosu z dodatkiem lateksu pomoże w walce o zdrowie dziecka.

Lateks jest materiałem, który sprawdza się w materacach dla seniorów. W przypadku osoby starszej bardzo istotne staje się wręcz idealne podparcie kręgosłupa! Dzięki takiemu materacowi senior nie będzie zmagał się z bólami pleców czy karku, na pewno też będzie lepiej się wysypiać.

Materace lateksowe są też zalecane dla par. Materace te posiadają strukturę, która nie pozwala na powstawanie efektu falowania czy rezonowania – co może przeszkadzać, jeśli śpimy w dwie osoby na jednym materacu. W tym przypadku nie obudzisz się, nawet gdy Twoja druga połówka będzie się bardzo wiercić!
Podczas wyboru materaca warto kierować się także przeświadczeniem, że jest to zakup na co najmniej kilka lub nawet i kilkanaście lat. Materace lateksowe cechuje wytrzymałość i trwałość – bez problemu posłużą Ci przez ten czas.